Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu  

Ana Sayfa Bugünki Mesajlar Forumları Okundu Kabul Et
Go Back   Sosyalist Forum - Sosyalizm Okulu > SİYASET > Makaleler

Makaleler Makale bölümü

Sol Haber

Konu Bilgileri
Kısayollar
Konu Basligi ALEVİLİK; KENDİNİ İNKAR EDENİ DESTEKLEMEK MİDİR ? - Haydar Işık
Cevaplar
9
Sonraki Konu
sonraki Konu
Görüntüleyenler
 
Görüntüleme
949
Önceki Konu
önceki Konu
Cevapla
 
Seçenekler Stil
Alt 13-07-2010, 08:29   #1
 
Ulrike Meinhof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ulrike Meinhof
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jun 2010
Üye No: 29865
Bulunduğu yer: ConstantinopLe
Mesajlar: 58
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart ALEVİLİK; KENDİNİ İNKAR EDENİ DESTEKLEMEK MİDİR ? - Haydar Işık

Yeni Özgür Politika'da yaptığımız şu eleştiriyi hazmedememişler. „Turgut Öker AAFB Başkanıdır. AAFB’ye bağlı birçok Alevi dergahında Kemal ******* posterleri asılıdır. Bu tavırlarıyla *******çü bir görüntü veren Turgut Öker, bu Tunceli festivalini destekliyor. Mustafa Kemal’in posterlerinin asıldığı dernek ve sözde dergahlar, ancak Kemalist festival yapar. Kürt halkını inkar edenlerin yapacakları festivalin foyası düşmüştür. Artık kimin nerede olduğu iyi bilinmektedir.“
Bunun üzerine, „Genç Aleviler“ cepheye sürülmüş. Kendisine „Genç Aleviler“ deyip yazanın, geçen yüzyılın başındaki „Genç Türkler“ mentalitesine benzer olduğu görülüyor. İttihat ve Terakki'den Ergenekon'a uzayanların ardılı şüphesi veriyor. Tabii bilemeyiz, büyük ihtimalle bu „Genç Alevilerin“ ardında şefleri olmalıdır. Ama ister kendisi, ister zurnacısı olsun, bizim gibi bir Dersim sevdalısına ne söylediklerinin bilincinde değiller. Bizim yazdıklarımıza; „Yalan ve iftiralarla kimse bir yere varamaz“ başlıklı yanıt vermişler. Aslında şecaatini arzederken sirkatini ele veren merdi kıpti benzeri bir davranış içinde oldukları hemen seziliyor. İddia ettiğimiz sorunları kabul etmiş olmalılar ki, yanıt vermeye gerek görmüyorlar. Bu sözde dergahlarda ******* posteri, Türk bayrağı asılı mı, değil mi? Bunun yanıtını istiyorduk. Bizim söylediklerimizde hangi yalan ve iftira varsa, sağduyuyla ikna eder tarzda açıklasınlar istedik. Ancak gördük ki, *******çülüğüne parmak bastığımız için, tam bir Ergenekon mantığıyla saldırıya geçiyorlar. „Turgut Öker, Alevi Hareketi’nin en kitlesel, en demokratik ve en direngen kurumu olan AABF’in Başkanıdır. Bu kurumumuza ve Başkanına yapılan her türlü saldırı; aynı zamanda halkımıza, yolumuza ve inancımıza yapılmış olan bir saldırıdır. Çok iyi bilinsin ki ; Genç Aleviler Hareketi, bu saldırıların karşısında Pir Sultan’ca duracaktır! „

Dört beş cümleden ibaret tespitimizi yukarda okudunuz. Oldukça konkret soruyoruz. Ama onların sayfalarca ve sorumsuzca bizi karalayan cevabındaki telaş ve bağnazlığını da bir kaç satır yukarda görüyorsunuz. Bizim masum sorumuza yanıt vereceklerine; kutsallık verdikleri „Başkan“ a hakaret veya saldırı görmeleri bunların tiynetini ortaya koyuyor. Kaldı ki, bu „kutsal Başkan“, pek çok insanın Dev YOL yerine „Deve Yol“ veya „Sev Yol“ dedikleri gelenekten Oğuzhan Müftüoğlu yoldaşı ve kafasından gelen, Kürt karşıtı bir şahıstır. Bir zamanlar halkın kendilerini anlamadığını, ileri sürerek „Eşek Derneği“ açanlar, galiba bu geleneği sürdürmüş olmalılar. Hangi saldırı yapılmış? Eleştirmek tabu mu? Kaldı ki, yapılan eleştiriyi aynı zamanda „halkımıza, yolumuza“ diye göstermeleri, „Milli Şef“ anlayışında Kemalist kurumlaşmaya işarettir.
Yeniden soralım: AAFB dergahları, dernekleri Kemalist yuvalar mı? Buralarda Türk bayrakları ve ******* posterleri var mı yok mu? Konfederasyon Başkanı Öker, kaç yıldır iktidardadır. Bir beyanname ile bu posterlerin Alevi dergahlarında olması doğru değildir, deyip kesin kaldırabilirdi. Bunu yapmış olsa bile, neden uyulmadığını anlatacağına bizim yalan ve iftira ettiğimizi söylemeleri, hem bunların Alevilik anlayışını hem de eleştiri düzeyini açıklamaya yetiyor.
Dersim'de katliamı Kemal ******* yaptığına göre ve bu soykırımda 70.000 kadar insanımız katledildiği bilindiği halde, katliamcının posteri altında cem tutmak Alevilik olur mu? Türkiye Başbakanı bile „Dersim katliamı“ dediğine göre, acaba AFB kurumları Dersim Soykırımına nasıl yaklaşıyor? Buralarda katliamcı bayrak ve posterler var mı, yok mu? Varsa neden hala duruyorlar? İşte işin asıl önemli yanı burasıdır. Kaldı ki, Kemal *******; Tekke ve zaviyeleri kaldırmıştır. Biz Dersimliler cem tutmak için stratejik noktalara nöbetçi koyardık. Askerin baskınına uğrayan cemlerden çıkarılan insanımız her türlü hakareti görürken, nasıl bu poster altında cem tutulur, veya bu posterin olduğu derneğe girilir?
Peşinen arzedeyim ki, benim düşünce bazında sorunum vardır. Bunu da açık yüreklilikle yazıyorum. Yazdıklarım ise, sadece beni bağlar. Ben özgür kişiliği olan doğruları istediği tarzda yazan biriyim. Kürt hareketine yakın bir gazetede yazmam, Kürt karşıtlarının bu dost olmayan korkunç tavrını yazmamı engellemez. Eğer bana buradan yaklaşılıyorsa, bunlar o zaman ne Kürt hareketini tanıyor, ne de Haydar Işık'ı. Hatta yazdıklarım başında olduğum Dersim'i Yeniden İnşa Cemiyeti'ni bile bağlamaz. Uzun yıllardır bu durumu izlemekteyim. Bir çok defalar açıkladım. Yazdım. İstihbaratıma göre, hala bu posterler duruyorsa, demek oluyor ki, ya bilerek kalması isteniliyor, ya da örgüte söz geçiremiyor. Aslında ikisi de kabul edilemez. Bu duruma açıklık getirilmesini beklemek, saldırı mıdır?
Türk ve Kürt Alevilerin örgütlendikleri kurum doğru hareket ettiği sürece, bir Kürt Alevi olarak destek veririm. Bugüne kadar da eleştirimi hep geride tuttum. Çünkü devletin Alevilere bakışını en iyi bilenlerdenim. Bir de şu gerçeği vurgulamak gerekir. Eğer Kürt hareketi olmasaydı, şimdi bize hakaret edenler, büyük olasılıkla ülkücü olurlardı. Eğer bugün Alevilik belli bir düzeye gelmişse, bunu; saygı ve sempati duyacaklarına, düşmanlık yaptıkları Kürt Hareketine borçlular. Kişi olarak Kürtler Aleviliği savunduklarında, başkaları halkın kendilerini anlamadığı öfkesinden „Eşek Derneği“ açıyordu. Biz Aleviliğin karşıtı değil, doğru Alevilik yapılmasından yanayız. Bir Alevi örgütü, hangi hak ve hukukla; kendisini Kürt görmeyenlerin sözde Dersim festivaline taraf oluyor? Doğru ve gerçek bir Alevi örgütlenmesinin; Kürde de Türke de aynı mesafede olması gerekir. AAFB ve onun başkanı, Kürt karşıtı toplantısına gidiyor, bu suretle Kürt Alevileri dışlamış olmuyor mu?
Devam edelim. Eğer yürek varsa açıklasınlar. Bizi ikna etsinler. Eğer dedikodu ise, doğrusunu kanıtlasınlar. Kasım 2008 yılında Avrupa Birliği salonlarında yaptığımız DERSİM 38 Konferansı için, Turgut Öker, „Kürtçülerin konferansıdır katılmayın,“ diye federasyonlarına bir mektup yazdı mı? Bunun açıklanmasını istiyoruz.
Kaldı ki biz kendimizi gizlemiyoruz, açıkça yazıp söylüyoruz. Bugün Türkiye'de Kürt sorunu var. Dili, kimliği, kültürü yasak altında bir halka yardım etmek en demokratik davranıştır. Alevi örgütü başında olan biri, mazlum konumdaki Kürde yardım edeceğine, karşıtlarıyla güçbirliğine giriyorsa, kendisini sorgulaması için eleştiri yapılır. Şimdi herkes tavrını Alevi açıklığıyla açıklamalıdır. Bize Kürtçü diyorsa, kendisi nedir? Türkçülük yapmış olmuyor mu? AAFB'nin tabanı, genelde Dersimli ve Kürdistanlı Kürt Kızılbaşlardır. Yıllarca böylesi bir kurumun başında olan, evrensel ahlak ve demokrat kişiliğe sahip bir Alevi, üyelerine aidiyet bilinci verirdi. Alevilik, yalnız bir milletin inancı değildir. Her şeyi Türklüğe bağlamak ise, hiç doğru değildir. Doğru bir Alevi örgütlülüğünde Kürt Alevilerin kendi anadillerini öğrenmeleri, cemlerini anadilleriyle yapmaları gerekirdi. Eğer AAFB'nin, Kürtlerin anadiliyle ibadet etmesini öngören bir eylemi olmuşsa, bunu bize açıklasınlar. Yoksa ceberrut devlet anlayışı etkisinde kendisini inkara yeltenen bilinçsiz ve sömürgeci etkiyle düşürülmüş Dersimli Kürtlerin kendilerine, „Türkmenim“ demelerine, bu karakter zayıfı Dersimlilere çanak tutmuş olmuyor mu? Gerçek Alevi zayıftan, baskı altında tutulandan yana olmaz mı? Gerçek Alevi, bu ilkeyi sürdürüyorsa, o zaman mağdur ve mazlum Kürt halkına hangi hizmeti olduğunu açıklamalıdır. Kürt karşıtı festivali desteklemek veya Dersim 38 Konferansına katılımı engellemek için federasyonlarına „Bunlar Kürtçüdür“ yazması mı Alevilikle bağdaşıyor? Kızsalar da eleştirmeyi sürdüreceğiz.
AFB, Rıza Zelyut adında birini dedeler ve analara hizmet içi ders vermesi için bu sene getirdi mi getirmedi mi? Bu dedelere ders veren Rıza Zelyut kimdir? Seyit Rıza'ya saldıran eşkıya diyen, Dersim'de isyan yapıldı diyen ve Aleviliği Türklüğe bağlayan biri değil midir? MHP'nin Yeniçağ TV'sinde program yapan faşist Rıza Zelyut hangi dersi veriyor dersiniz? Elbette ki Türk-İslam sentezine paralel, Türk-Alevi sentezi görevini yapacaktır. Kürt Kızılbaş Aleviliğini yok etmek için çaba sarfedecektir.
Rıza Zelyut üzerine araştırmacı Mehmet Bayrak şunları yazıyor:
„Tarihin adeta ilginç bir cilvesiyle, Rıza Zelyut, bundan tam on yıl sonra ‘’Türkeş’i Ararken’’ başlıklı bir yazısında; dört DEP’li milletvekilinin, on yıllık hapsin ardından serbest bırakılmasına hayıflanarak, şu utanç verici cümleleri kuruyordu:
‘’Korkut Eken hapiste, dört DEP’li ise serbest. Korkut Eken (iki sene içinde Apo da serbest kalır) diyor. PKK’nin yerine kurulan bilmem ne, Türkiye’ye harp ilan etmiş ama DEHAP (Ateşkesi bozmayın) diye haber yolluyor ve ilave ediyor: (Biz TC’ye de Kongra- Gel’e de eşit mesafedeyiz). Irak’taki Türkmenler’in hali perişan. Amerika, Irak işgali esnasında epey gururumuzu kırdı. Bu listeyi daha da uzatabiliriz. Neden bahsetmek istediğimi anladığınız için sözü bu kadar misal ile kesiyorum.


Acaba rahmetli Alparslan Türkeş hayatta ve MHP’nin başında olsaydı, bu işler böyle olur muydu? Bence hayır. Onun için Türkeş’i arıyorum ve Türkeş’i özlüyorum…’’ (2) Şimdi bu sözler; 1970’li yıllarda Kızıldere katliamı üstüne destan düzen ve bundan hüküm giyen bir ‘’Solcu’ya yakışıyor mu? Derin devlet adına TİT, ETKO ve Ergenekon türü, salt Solcular’ın ve Kürtler’in değil; birçok kez Aleviler’in de kanına eli bulaşan bir MHP’linin tutuklanmasına hayıflanırken; salt düşüncelerinden dolayı on yılı aşkın süre hapis yatan insanların serbest bırakılması karşısında öfkelenen Rıza Zelyut’u nereye oturtacaksınız?.. 1967 Elbistan’daki katliam girişiminden başlayarak Maraş, Çorum, Alaca, Malatya, Erzincan, Sivas ve Gazi’de gerçekleştirilen Alevi katliamlarının kimler tarafından planlanıp uygulandığını hala anlamamışsa; bir gazeteci olarak Ecevit’in kasasından çıkan Maraş katliamıyla ilgili raporu da mı bilmiyor. Bunları bilmiyorsa, bir dönem yakın durduğu Demokrat Gazetesi’nin 21 Şubat 1980 tarihli Emil Galip Sandalcı köşesine ve bizim ‘’Alevi Katliamlarında Derin Devlet’’ konulu yazımıza baksın. (3) Bu katliamların hemen tümünde, özlediği Türkeş’in eli olduğunu bilmiyorsa, en azından Ecevit’in arşivinden çıkan gizli raporlara baksın!..

Türk Devleti gibi Zelyut da, birdenbire Irak Türkmenleri’ni hatırlamaya başladı. Biz, neden geçmişte Türk yönetiminin, Irak Baas yönetimi ve İran monarşisiyle, ABD ve İngiltere’nin gözetiminde CENTO’da birleştiğini gayet iyi biliyoruz. Bunların tümünün ortak bileşkesi Kürtler ve Kürt sorunuydu. Acaba, Zelyut ve benzeri solcular, birgüne birgün Kürtler’e karşı kurulan bu organizasyonu sorguladılar mı?..

Ne zaman ki, Kürtler Güneyde belli ulusal- demokratik haklar elde ettiler; birdenbire Irak Türkmenleri hatırlandı. Zelyut bilmiyorsa, hatırlatalım. Irak Türkmenleri ilkokul, ortaokul ve lisede anadilde yani Türkçe eğitim görüyorlar, dergi- gazete, radyo ve televizyon yayınları var. Beş siyasi partileri var ve bunların çoğu Kürtler’le ittifak içerisindeler. Yani, Türkiye’deki Kürtler’den çok daha fazla demokratik hakları var. Kendi payıma, Irak Türkmenleri’nin en geniş anlamda özerkliğinden yanayım ve bu görüşlerimi çok önceden yazıp- çizdim. Peki, Zelyut bu hakları Türkiye Kürtleri için de savunuyor mu? „

AABF'in dede ve analarına ders veren Hoca Rıza Zelyut, Kemalist sistemin en sadık adamı bir Türkeşçidir. İnkarcı, katliamcı, ırkçı faşist MHP ile beraber çalıştığı görülmüyor.
Bütün bu noktaları yan yana koyduğumuzda ortaya çıkan resimde Alevi kurumu yöneticilerinin günahı var. Yıllardır kendilerini takip ediyorum. Şimdi yüzüne ayna tutunca, nasırına basılmış olunmalı ki, öfkelenen „Genç Alevilerine“ hakaret yazdırıldı. Turgut Öker, Kürt Kızılbaşların aidiyetlerini kaybetmesine yardım ediyor. Kürtlerin dilini, ulusal kimliğini kaybetmesine yardım ediyor. Kendisinden önce Ali Kılıç vardı. Bir Dersimli olduğu halde ısrarla „Tuncelili“ oldu. Kemalist oldu. CHP milletvekili olmak için her türlü taklalar attı ve atıyor. Halefi de şüphesiz böyle bir vizyonu olmalı ki, Kürt insanının sırtından Türk Aleviliği yaparak bir yere varmak istiyor. Başında olduğu kurum, tavrını sergilemiş görünüyor. Anlaşılıyor ki, bu zat yan tutuyor. Önce devletini ve milletini kolluyor, sonra Kürt Kızılbaşlığını Türkleştiriyor, Türklüğün ali çıkarı için, Kürtlerin kendisine gelmemeleri için, tavır geliştiriyor. Şafii Kürt düşmanlığını geliştiriyor.
Dersim adına festival yapanlar, kendisini Kürt görmüyor. Bunu onlarla yaptığımız ilk üç festivalden anladık. Kürt değerlerine tahammülsüzlük gösterdiler. Ferhat Tunç sahnedeyken olayları görüp eleştirmişti. Türk devlet anlayışı benzeri Kürt ve Kürtlüğe karşı davranıyorlar. Bunlarla yolumuzu ayırdık. Biz dağıtan değil, ötekileştiren değil, dürüst duran, Dersim değerlerine bağlı olan davranış bekliyoruz. Bunların sanal alemde Seyid Rıza ve Mehmet Nuri Dersimi'ye ve diğer şehitlere ne yazdıkları biliniyor. Seyid Rıza'nın mektubunun sahte olduğunu yazıp söylüyorlar. Dersim'de konuşulan dilin Kürtçe olmadığı söyleniyor. Kamer Genç gibi „Dersimce“ diyorlar. Başkası Zazaca diyor. „Zazalar Kürt değildir.“ diyorlar. Hatta Kürtlerin Zaza halkına baskı uyguladığı yazılıp çiziliyor. Böylece Dersim Kürt halkını bölmek için ellerinden gelen herşeyi yapıyorlar. Genelkurmay ile aynı paralelde bir yarış var. Kürde ve Kürtlüğe düşman haldeler. „Genç Aleviler“ in bizi karalayan yazısı bu „Zazacı“ „Dersimci“ „Kürt karşıtı“ çevrelerin internet sayfalarında hemen boy gösterdi. Demek oluyor ki, Turgut Öker ve kurumu da bunlarla aynı yorganın altındadır. Kürt düşmanlığını içeren yazıları web sitelerine koyanlar tercih ediliyorsa, Alevi örgütü ve yöneticileri taraf demektir. O tarafın düşüncelerini paylaşıyor, anlamı doğar. Yani Kürt karşıtı konuma düşmüştür.
„Ben Türkmenim.“ diyenlerin Türkmen festivali yapmasına bir diyeceğimiz olamaz. Galiba „Genç Aleviler“ bizi algılayamadı. Biz ne Türkmen, ne Türk veya başka bir halka karşıyız. Dersim Kızılbaşlığının, yaşa, yaşat prensibini tüm canlılar için kutsal görürüz. Bizim eleştirdiğimiz ortadaki sahtekarlıklardır. Ben 73 yaşındayım. Dersim'de kendisine „Zazayım“ ya da „Türkmenim“ diyen Kürt görmedim. Gören ve duyan varsa, kendisi açıklasın. Şimdi aslını inkar edenlerin yaptığı Kürt karşıtı festivali Turgut Öker ve başında olduğu Alevi kurumu destekliyorsa, o zaman onun ahlak anlayışını da sorgularız. Çünkü biz Kızılbaşız. Aslımızı ve sözümüzü gizlemeyiz.
Mesele bukadar basit iken, kendilerinden yaptıkları yanlış nedeniyle özür beklerken, bu şekilde baskın çıkmaları, söylediklerimize ikna eden cevap yerine „yalan ve iftira“ diye geri çevirmeleri, anlaşılır bir davranış değildir.
Bu yetmiyormuş gibi Alevi hareketinin önderini karaladığım ifade ediliyor. Kimdir bu önder? Gladbeck'e „on binler götüren“ ise, ben onu önder değil yaman bir Kürt karşıtı görürüm. Önder birleştirici olur. Önder; Dersim soykırımını uluslararası arenaya taşınınca, yardıma koşardı. Ama „Önder“; „Kürtçü konferans“ deyip katılmayı engellerse ne denilir?. Haydar Işık gerçeği söylüyor. Lütfen iftira ve yalan olan nokta hangisiyse açıklasınlar. Yoksa eleştirilerimizin kesin ve doğru olduğu bilinmelidir. Turgut Öker, arada bir Kürt kelimesi kullanıyor olabilir, ama gerçekte ise Kürtlüğe karşıdır. Neden Kürt karşıtları bunca seviliyor? Çünkü Kürtlerin bölünmesi gerekir. Bu nedenle Kürtlere karşı Zazacı, Dersimci, Türkmen ve kendini inkarcı çevreleri çıkarmak, desteklemek; halkı bölmek devletin öteden beri istediği bir durumdur. AABF ve Başkanı bu konuda devletinin yanında sadık bir duruş sergiliyor.
Üzüntü veren nokta ise; AABF'in tabanı büyük ölçüde Kürt Kızılbaşlarıdır. Ancak tepedeki bir avuç Türk Alevisi tarafından bu Kürt taban maalesef Türk Aleviliğine yönlendiriliyor. Bu da yetmiyor, Kürtlerin köklerinden uzaklaşması işlevi görülüyor.
Eğer „Önder“, Hayri ve Kemal gibi enternasyonalist ise, o zaman şunu diyebilmeliydi. Ben Dersim festivallerinde tarafsızım. Çünkü her iki taraf ta Alevidir. Bunu demeyip, örgütünü Kürt karşıtı festivale yatırmışsa, o zaman enternasyonalist olması nerede kalmıştır?
Umarız AAFB içinde bu durumu analiz eden yetkililer çıkar. AAFB Kürt karşıtlarıyla ilşkilerini sorgular. Ezilen, sürekli savaş altında tutulan, dili kimliği yasak altında olan Kürt halkına yardım edemiyorsan, hiç olmazsa rahat bırakmalısın, karşı durmamalısın. Ama sayın Öker tavrını belirlemiş görünüyor. Bize; çok zayıf ve ahlak normları altında gördüğümüz yanıtı veren editör, „Yaşasın bağımsız Alevi hareketi!“ sloganı atıyor. Şimdi sorarlar adama; senin neren bağımsız? Rıza Zelyut'tan farkınız kalmamış. Ders aldığınız Hoca Rıza Zelyut olursa, davranışınız ondan farksızdır. Sen boğazına kadar Kürt karşıtlığına battığını göremiyorsan, sana ne Xızır, ne bizim Dersim ziyaretleri yardım eder.
Umarım bizi rahatlatan, kanıtlar getirilir, ikna eden bir tavır sergilenir. Bu takdirde biz Alevi örgütlenmesine de bağımsızlığına da karşı değiliz. Bağımsız olduğunu söyleyen, bana verdiği yanıtta boğazına kadar tarafgirliğe düşmüştür. Kürt karşıtlarıyla aynı yorganın altına giren bağımsız olduğunu söyleyemez.
Dersim, Kürdistan'ın gümüş kapısıdır. Dersim Kürttür, Kürt kalacaktır. Dersim'i Kürtlükten soyutlamak peşinde olanlar; sefer yapılan ama zafer kazanılmayan Dersim'de taban bulamayacaktır. Türk devletinin onlarca yıldır yapamadığını, Kürt karşıtlığına batmışlarla beraber hareket edenler mi yapacak? Gülerler adama.
Bu vesile ile 2 Temmuz 1993 yılında Sivas'ta katledilen Alevi aydınlarını anar onlara saygı boçlu olduğumuzu ifade etmek isterim.
NOT: Aşağıda linkini verdiğim yazımı ve „Genç Aleviler“ cevabını ilgi duyanın okumasını salık veririm. Sağduyulu okur, böylece Aleviliğin nasıl Kürdü inkar üzerine kurulduğunu görecektir.
http://www.yeniozgurpolitika.org/?bolum=yazi&yid=8613
http://www.gencalevilerharekati.de/Yeni%20Forum/viewtopic.php?f=14&t=1513
Mehmet Bayrak'ın 5.Haziran 2010 tarihli makalesi:
http://www.newededersim.com/news_detail.php?id=5696
Bu yazı (08.07.10 itibari ile) toplam 276 defa okundu.

Kaynak;NewedeDersim.Com AVRUPA Sayfası | NewedeDersim.com Yeniden Dersim
Ulrike Meinhof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-07-2010, 13:02   #2
 
Chekist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Chekist
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Feb 2010
Üye No: 28764
Mesajlar: 53
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Mustafa Kemal kimseyi Alevi diye kesmedi ki. Evet, Alevileri asimile etmeye çalıştığı doğru olabilir, ama insanlara Alevi diye soykırım uyguladığını iddia etmek gerçeklerle örtüşmüyor.
Bir başka hata da Aleviliğin Kürtlere bağlanması. Alevilik zaten Türklükle bağlantılıdır. Alevi cemlerinde Türk pagan inançlarının izleri görülür.
Chekist isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-07-2010, 14:00   #3
 
kitlesel-sol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kitlesel-sol
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Dec 2009
Üye No: 27735
Mesajlar: 551
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
Standart

aleviler türktür diyen sosyalistlerimiz var hayır aleviler aslen kürttür diyen sosyalistlerimiz var sizi kendinizle başbaşa bırakıyorum milli hislerinizle başbaşa bırakıyorum...
kitlesel-sol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-07-2010, 16:57   #4
 
sosyalist61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sosyalist61
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2009
Üye No: 17044
Mesajlar: 224
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Alıntı:
kitlesel-sol Nickli Üyeden Alıntı
aleviler türktür diyen sosyalistlerimiz var hayır aleviler aslen kürttür diyen sosyalistlerimiz var sizi kendinizle başbaşa bırakıyorum milli hislerinizle başbaşa bırakıyorum...
Şu ayrımı yapman lazım bunu Türkler söylerse faşisttir Kürtler söylerse sosyalisttir ince nüansı görelim.
______________________________________________________
Gerçek devrimciyi yöneten büyük aşk duygularıdır.
sosyalist61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 13-07-2010, 17:16   #5
 
Ulrike Meinhof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ulrike Meinhof
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jun 2010
Üye No: 29865
Bulunduğu yer: ConstantinopLe
Mesajlar: 58
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Alıntı:
Chekist Nickli Üyeden Alıntı
Mustafa Kemal kimseyi Alevi diye kesmedi ki. Evet, Alevileri asimile etmeye çalıştığı doğru olabilir, ama insanlara Alevi diye soykırım uyguladığını iddia etmek gerçeklerle örtüşmüyor.
Bir başka hata da Aleviliğin Kürtlere bağlanması. Alevilik zaten Türklükle bağlantılıdır. Alevi cemlerinde Türk pagan inançlarının izleri görülür.
Lütfen saçmaLamayınız. AleviLik türkLükLe ya da KürtLükLe bağLantıLı değiLdir.
KürtLer Şafii, türkLer hanefidir.

ALeviLik ise; KürtLerin miLLi dini oLan zerdüştLük iLe türkLerin eski dini oLan şamanizmden etkiLenen fakat içerisinde isLami motifLeri de barındıran başLı başına bir dindir.

TürkçüLük ve turancıLık yapmak istiyorsanız, buna aLeviLiği aLet etmeyiniz.
Gidip ergenekon destanLarı okuyup, kurttan türeme hikayeLerini dinLemenizi tavsiye ederim.Alıntı:
kitlesel-sol Nickli Üyeden Alıntı
aleviler türktür diyen sosyalistlerimiz var hayır aleviler aslen kürttür diyen sosyalistlerimiz var sizi kendinizle başbaşa bırakıyorum milli hislerinizle başbaşa bırakıyorum...
ALeviLik başLı başına bir dindir, ırk ya da haLk değiL.
Ben, ''aLeviLer Kürttür'' diyen bi sosyaList görmedim, siz gördüyseniz bana da gösterin bi zahmet

Kürt uLusal devrimci hareketi, aLeviLerin KÜRT oLduğunu iddia etmiyor, etmedi, etmez.
ALeviLerin türk oLduğu tezi, ırkçı kemaList faşist zevatın işidir.


Alıntı:
sosyalist61 Nickli Üyeden Alıntı
Şu ayrımı yapman lazım bunu Türkler söylerse faşisttir Kürtler söylerse sosyalisttir ince nüansı görelim.

Keşke engin(!) fikirLerini yukarıdaki yazıyLa iLgiLi de görebiLseydik
Boş boş konuşup, Lenin'in kemikLerini sızLatmışsın gene
Tanrı(eğer varsa) akıL fikir versin sana
Ulrike Meinhof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-07-2010, 14:33   #6
 
kitlesel-sol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kitlesel-sol
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Dec 2009
Üye No: 27735
Mesajlar: 551
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
Standart

Alıntı:
Ulrike Meinhof Nickli Üyeden Alıntı
ALeviLik ise; KürtLerin miLLi dini oLan zerdüştLük iLe türkLerin eski dini oLan şamanizmden etkiLenen fakat içerisinde isLami motifLeri de barındıran başLı başına bir dindir.


ALeviLik başLı başına bir dindir, ırk ya da haLk değiL.
Ben, ''aLeviLer Kürttür'' diyen bi sosyaList görmedim, siz gördüyseniz bana da gösterin bi zahmet

Kürt uLusal devrimci hareketi, aLeviLerin KÜRT oLduğunu iddia etmiyor, etmedi, etmez.
ALeviLerin türk oLduğu tezi, ırkçı kemaList faşist zevatın işidir.

KürtLerin miLLi dini oLan zerdüştLük iLe türkLerin eski dini oLan şamanizmden

şunu hatırlatayım şamanizmde türklerin milli dinidir (milli din neyse)
''aLeviLer Kürttür'' diyen bi sosyaList görmedim, siz gördüyseniz bana da gösterin bi zahmet

gördüm konuştum tartıştım ve bu sosyalistimizde alevi zazadır.
kitlesel-sol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 15-07-2010, 15:50   #7
 
Ulrike Meinhof - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ulrike Meinhof
Üyeliği durduruldu
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jun 2010
Üye No: 29865
Bulunduğu yer: ConstantinopLe
Mesajlar: 58
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Alıntı:
kitlesel-sol Nickli Üyeden Alıntı
KürtLerin miLLi dini oLan zerdüştLük iLe türkLerin eski dini oLan şamanizmden

şunu hatırlatayım şamanizmde türklerin milli dinidir (milli din neyse)
''aLeviLer Kürttür'' diyen bi sosyaList görmedim, siz gördüyseniz bana da gösterin bi zahmet

gördüm konuştum tartıştım ve bu sosyalistimizde alevi zazadır.
TürkLerin miLLi dini şamanizm değiLdir, göktengri inancıdır.

ZerdüştLük KürtLerin miLLi dinidir. UlusaL değeridir.
MiLLi din derken, uLusaL küLtüre katkısı oLan bir KÜLTÜR BİRİKİMİNİ kastediyorum.

AleviLik bi inançtır, dindir.
Her ırktan, haLktan, miLLetten aLeviLer oLabiLir.
türkLer ve KürtLerden(zaza ve kurmançLar) başka, arap aLeviLeri de vardır; nusayriLer.

BiLmem anLatabiLdim mi?
Ulrike Meinhof isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 16-07-2010, 21:00   #8
 
stlngrd - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
stlngrd
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: May 2010
Üye No: 29302
Mesajlar: 55
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Tartışmalarda görülüyorki herkes aleviliği kendi tarafından yansıtmaya çalışıyor. Alevilik Türk ve Kürt insanlara ait değildir. Balkanlarda yaşayan alevileri nasıl açıklayacaksınız? Pakistanda yaşayan alevileri, hindistanda yaşayan alevileri, arap coğrafyasında yaşıyanları nasıl açıklayacaksınız? Aleviliğin temeli sevgi ve hoşgörüye dayanır, korkuya değil. Bu ülkede türkler ve kürtler arasında alevilik mevcuttur, fakat her ne hikmetse her iki taraf bunu kendi yanına çekmeye çalışıyor. Sadece bu forum değil günlük konuşmalarda bunu görebiliriz. Bu ülkede elbette aleviler haketmedikleri davranışlara maruz kalmışlardır. Katliamlar, bürokraside yükselememe, sürgün edilme, v.b. gibi bir çok örnekleri var. Bu ülke er veya geç alevi kesimine yapılan tüm haksızlıklar için gerçeklerle yüzleşecektir. Yapılanları inkar etmekle hiç bir yere varılamaz.
stlngrd isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-07-2010, 19:13   #9
 
sosyalist61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
sosyalist61
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Jan 2009
Üye No: 17044
Mesajlar: 224
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
0 Mesajına 0 Teşekkür Aldı
Standart

Arkadaşlar bilgi karmaşası yaşatmışlar anadolu dışında alevi olmaz çünkü anadoludaki şii gruba alevi denir ve kendine hastır başka ülkelerde gene şii gruplar vardır ve farklı akımlarıda vardır ve bir çoğunda sevgi ve hoşgörü yoktur..
______________________________________________________
Gerçek devrimciyi yöneten büyük aşk duygularıdır.
sosyalist61 isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Alt 21-07-2010, 23:58   #10
 
kitlesel-sol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
kitlesel-sol
Aktif Üye
Kullanıcı Profili
Üyelik tarihi: Dec 2009
Üye No: 27735
Mesajlar: 551
Teşekkür Grafikleri
Ettiği Teşekkür: 0
1 Mesaja Teşekkür Edildi
Standart

Alıntı:
sosyalist61 Nickli Üyeden Alıntı
Arkadaşlar bilgi karmaşası yaşatmışlar anadolu dışında alevi olmaz çünkü anadoludaki şii gruba alevi denir ve kendine hastır başka ülkelerde gene şii gruplar vardır ve farklı akımlarıda vardır ve bir çoğunda sevgi ve hoşgörü yoktur..
yine bir bilgi yanlışın var Şiilik ve Alevilik birbirine zıt kavramdır
alevilik ile şiilik arasındaki bağ ali 12 imam matem orucu vb.birkaç noktadır.

bunun temel noktası ise İslamın İran üzerinden anadolu ve asyaya yayılmış olmasıdır... alevilik bir kültürdür.. çeşitli dinlerin kültürlerin harmanından oluşmuştur...
kitlesel-sol isimli Üye şimdilik offline konumundadır   Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Hızlı Cevap
Mesajınız:
Yazı şeklini sil
Kalın
Eğik yazı
Altı çizik

Grafik ekle
Alıntı yap [QUOTE]
 
Alanı Küçült
Alanı Büyült
Seçenekler


Konuyu Toplam 1 Üye okuyor. (0 Kayıtlı üye ve 1 Misafir)
 
Seçenekler
Stil

“Çelmeyi takanı, O son tekmeyi atanı.. Bir de; ‘’Emri ben verdim’’ diyeni, Sakın unutma, unutturma. #AliİsmailKorkmaz”
Saat...


Powered by vBulletin®
Copyright ©2000 - 2016, Jelsoft Enterprises Ltd.
SF Bloglovin RSS Paylaşımı